Przeskocz do treści

Boazeria drewniana , może warto w domu?

W ostatnich latach obserwujemy w Polsce powrót do łask drewnianej boazerii. Wiele starszych osób doskonale pamięta czasy, gdy w czasach PRL-u można było spotkać boazerię w wielu wnętrzach.

Być może jej popularność w tamtych latach była również powodem tego, że przestano się interesować taką możliwością aranżacji mieszkania po upadku komunizmu. Boazeria drewniana przez długi czas kojarzyła się z tandetą powszechnie spotykaną w Polsce Ludowej. Jej obecny powrót do łask związany jest zapewne z tym, że aktualnie mocno promowane są rozwiązania ekologiczne. Drewno jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym ze wszystkich materiałów, jakie można zastosować przy urządzaniu wnętrz.

Warto w tym momencie spojrzeć na Skandynawię. Tam boazeria drewniana zawsze była niezwykle popularna. Mieszkańcy Szwecji i Norwegii z pewnością nigdy nie kojarzyli jej z tandetą i dowiadując się o polskim podejściu do tego tematu mogliby być mocno zdziwieni. Polacy również mogą poczuć się jak mieszkańcy północnych krańców Europy decydując się na montaż w swoich mieszkaniach boazerii drewnianej w stylu skandynawskim.

Osoby zainteresowane tym tematem znajdą wiele cennych porad na portalach poświęconych aranżacji wnętrz. Można również zdecydować się na boazerię rustykalną lub prowansalską. Pasuje ona do tych pomieszczeń, które zostały urządzone na jeden z tych dwóch sposobów. Istnieje również możliwość zamontowania w swoim mieszkaniu boazerii w stylu angielskim. Mamy tutaj do czynienia z panelami o wysokości około 90cm. Nie jest to jedyna z dostępnych opcji. Możesz zamówić panele tak wysokie, że pokryją praktycznie całą ścianę. Wszystko zależy od tego, jaką masz wizję i jakim budżetem dysponujesz. Warto zwrócić uwagę na to, aby boazeria angielska była wykonana w tym samym stylu, co drzwi prowadzące do pomieszczenia, w którym została zamontowana. W przeciwnym wypadku drzwi mogą sprawiać wrażenie elementu nie pasującego do całości (tu kupicie w dobrej cenie boazerie - https://www.drewlux.pl/podbitki-boazerie-elewacje.

Boazeria drewniana ma również swoją nowoczesną wersję. Są to proste panele, które nie posiadają żadnych dodatkowych zdobień. Wśród rodzajów drewna, które są często wybierane do wykonania z nich boazerii należą sosna i świerk. Należy jednak odnotować, że można ją wykonać praktycznie z każdego gatunku drewna.