Przeskocz do treści

Logopeda w Lublinie – gdzie najlepiej?

Zdecydowanej większości osób logopeda kojarzy się w pierwszej chwili z wadą wymowy, którą próbuje wyeliminować. Na pewno jest tak również, jeżeli chodzi o mieszkańców Lublina i okolic tego miasta.

To prawda, że takie jest jego główne zadanie. Logopedzi zajmują się jednak czymś więcej. Z ich pomocą mogą zostać wykryte bariery dotyczące komunikacji, przez które w przyszłości rozwój intelektualny dziecka może zostać poważnie zaburzony. Lekarz tej specjalności powinien posiadać nie tylko szeroką wiedzę medyczną. Wskazane jest również, aby nie była mu obca także psychologia. Do tego dochodzi odpowiednie przygotowanie z zakresu pedagogiki.

Tylko mając tak szeroką wiedzę można skutecznie pomagać pacjentom. Pamiętajmy o tym, że logopeda często pracuje z dziećmi dotkniętymi zespołem Aspergera lub autyzmem. Jeżeli chodzi o badanie, które przeprowadza logopeda, gdy do jego gabinetu trafia mały pacjent, można wymienić kilka jego etapów. Najpierw specjalista przygląda się narządom mownym dziecka, aby sprawdzić, czy są prawidłowo zbudowane. Czasem okazuje się, że przyczyną pojawiającego się problemu jest np. rozszczep podniebienia miękkiego lub twardego albo niewłaściwy rozmiar języka. Istotne mogą okazać się problemy z uzębieniem, np. nieprawidłowy zgryz. Jednym z elementów przeprowadzanego przez logopedę badania jest również sprawdzenie słuchu fonematycznego. Po tym, gdy zdiagnozowana zostanie przyczyna problemu następuje ustalenie tego, jak będzie wyglądała dalsza praca specjalisty z dzieckiem.

Będą to jednak nie tylko wizyty w jego gabinecie. Rodzice będą musieli ćwiczyć z dzieckiem w domu. Należy pamiętać o tym, aby nie wywierać na młodym człowieku niepotrzebnej presji. Dziecko i tak wystarczająco stresuje się tym, że uczestniczy w takich zajęciach. Należy wykazać zrozumienie dla niego. W przypadku, gdy dziecko się przeziębi i boli je gardło należy zrezygnować z ćwiczeń do czasu, aż wyzdrowieje. Mieszkasz w Lublinie lub w jego bliskich okolicach? Potrzebujesz pomocy logopedy dla Twojego dziecka? Logopeda Lublin - skontaktuj się z Centrum Logopedycznym SALP zatrudniających wysokiej klasy specjalistów.