Przeskocz do treści

Rozwód, co warto o nim wiedzieć?

Według oficjalnych danych opublikowanych przez ZUS na tysiąc nowo zawartych małżeństw w naszym kraju przypada ponad 300 rozwodów. Jak widać jest to duża liczba.

Każde takie wydarzenie związane jest z ogromnym natężeniem emocji. Często dotyczą one nie tylko rozstających się małżonków, ale również ich dzieci. Z badań przeprowadzonych przez psychologów wynika, że tylko śmierć bliskiej osoby jest bardziej stresująca, niż rozwód. Prawnik zajmujący się taką sprawą musi mieć to na uwadze. Jego zadaniem jest sprawienie, aby klient nie czuł dodatkowej presji. Poziom odczuwanego stresu u takiej osoby już i tak jest przecież wysoki. Adwokat powinien wziąć na siebie kwestię dopełnienia wszystkich formalności przewidzianych w przepisach polskiego prawa. Chodzi tutaj głównie o przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów. Istnieje również możliwość prowadzenia przez prawnika negocjacji z adwokatem reprezentującym drugą stronę sporu. Można założyć, że obie te osoby posiadają duże doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Daje to dużą szansę na wynegocjowanie takich warunków rozstania, które obie ze stron uznają za rozsądne. Najtrudniejsza w takich sprawach jest zawsze kwestia opieki nad dzieckiem. To właśnie tutaj pojawia się najwięcej emocji. Jeżeli prawnik uznaje, że proponowane przez niego rozwiązanie dotyczące tej sprawy jest najlepszym wyjściem z sytuacji, powinien starać się przekonać o tym swojego klienta. Również sprawa przyznania alimentów jednej ze stron będzie z pewnością skomplikowana, wymagająca prowadzenia wielu intensywnych działań przez adwokata. Zobacz też: adwokat Szczecin https://www.stokowska.pl/

Rozwód bez adwokata. Dlaczego nie warto?
Trudno jest wyobrazić sobie uczestnictwo w postępowaniu dotyczącym rozwodu, jeżeli nie ma się zagwarantowanego wsparcia ze strony profesjonalnego adwokata. Przepisy polskiego prawa dotyczące tego tematu napisane są w skomplikowany sposób z punktu widzenia przeciętnego człowieka, który nie posiada wykształcenia prawniczego. Samodzielnie będzie więc na pewno trudno zinterpretować je we właściwy sposób. Samo przygotowanie wszystkich dokumentów koniecznych do rozpoczęcia postępowania może sprawić spory problem. Kontakt z kancelarią prawną wydaje się więc być w takiej sytuacji koniecznością.