Przeskocz do treści

Uraz smagnięcia biczem

Uraz smagnięcia biczem, czyli inaczej uraz typu whiplash jest spowodowany przez gwałtowne odchylenie głowy w tył, do przodu lub na boki. Powstaje najczęściej podczas wypadków komunikacyjnych, gdzie w tył pojazdu, którym porusza się poszkodowany, uderza inny samochód.

W wyniku wypadku dochodzi do uszkodzenia struktur szyi. Urazowi ulec mogą kręgi, krążki międzykręgowe, mięśnie oraz nerwy. Podczas uderzenia dochodzi do kompresji kręgosłupa w segmencie od C5 do C6, czyli w obrębie piątego i szóstego kręgu szyjnego, a następnie do bezwładnego odchylenia głowy do tyłu.

Uraz smagnięcia biczem jest jednym z najczęściej występujących urazów po wypadkach komunikacyjnych i może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, ponieważ często jego skutki są odczuwalne przez lata od zdarzenia. Pierwszymi objawami urazu smagnięcia biczem jest ból tylnej części głowy i szyi oraz ból obejmujący staw skroniowo-żuchwowy. Równie często można zaobserwować dolegliwości takie, jak ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśniowej oraz zawroty głowy. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i mięśni pochyłych. Zdarza się, że uszkodzony zostanie również mięsień długi szyi.

Rehabilitacja urazu smagnięcia biczem jest bardzo czasochłonna, jednak przynosi dużo lepsze efekty niż unieruchomienie odcinka szyjnego za pomocą kołnierza. Rehabilitacja po tym urazie polega na wprowadzeniu ćwiczeń, które mają na celu zwiększenie zakresu ruchów oraz podniesienie siły mięśni. Jednym z głównych celów rehabilitacji jest także zniwelowanie bólu pacjenta. W tym celu często stosuje się techniki wykorzystujące ultradźwięki oraz pole magnetyczne.

Usługi dotyczące rehabilitacji urazu smagnięcia biczem świadczy wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów z ArenaMed rehabilitacja Warszawa. Wieloletnie doświadczenie pracujących tam fachowców pozwala na postawienie trafnej diagnozy oraz wprowadzenie odpowiedniej terapii, która przyniesie szybkie i trwałe efekty.