Niedowład oznacza wystąpienie znacznego ograniczenia możliwości wykonywania ruchów kończyną dolną lub górną. Jeżeli dotyczy on dłoni, osoba dotknięta tym schorzeniem nie jest w stanie wykonać precyzyjnego ruchu ręką.
Poważnie utrudnia to codzienne funkcjonowanie. Te czynności, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia, dla dotkniętego niedowładem są często praktycznie nie do wykonania. Taka osoba nie jest w stanie np. uścisnąć dłoni na powitanie czy też napisać lub narysować czegokolwiek. Niektórzy mylą niedowład z porażeniem uznając, że jest to nazwa jednej i tej samej przypadłości. Takie osoby są w błędzie. Paraliż to całkowity brak zdolności do wykonania jakiegokolwiek ruchu. Niedowład można uznać za stan pośredni między porażeniem, a pełną sprawnością ruchową. Przyczyną jego wystąpienia może być np. udar mózgu. Niedowład często jest również efektem urazu czaszki. Wtedy może pojawić się krwiak pourazowy i to właśnie z jego powodu zaczyna występować ta dolegliwość. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionego udaru, w tym przypadku niedowład rozwija się stopniowo, nie pojawia się nagle. To schorzenie poważnie ograniczające możliwość wykonywania różnych czynności może być również skutkiem zapalenia nerwów. W przypadku dzieci niedowład może być efektem niewystarczającego dotlenienia mózgu, które miało miejsce podczas porodu lub wcześniej, w czasie rozwoju płodowego.
Ważne jest, aby rodzice szybko zauważyli niepokojące sygnały. Im wcześniej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza, tym większe będą szanse na to, aby dziecko po przebytej fizjoterapii mogło być w pełni sprawne. Poszukujesz specjalistów, którzy zajmują się fizjoterapią przeprowadzaną po wykryciu u dziecka niedowładu? Odwiedź oficjalną stronę internetową przychodni Fizjopunkt. Twoje dziecko uzyska tutaj profesjonalną pom