Branża budowlana nieustannie się rozwija. Każdego roku na rynek wprowadzane są kolejne innowacyjne produkty, odznaczające się lepszymi parametrami od stosowanych do tej pory. Część z nich powstaje w wyniku rozwoju znanych już istniejących rozwiązań, doskonale z nimi konkurując, a nawet szybko wypierając je całkowicie z rynku materiałów budowlanych. Dokładnie w ten sposób wygląda rynek pod kątem pianki poliuretanowej, wypierającej wełnę mineralną oraz inne materiały do ocieplania budynków.
Pianka PUR z powodzeniem jest stosowana w przypadku izolacji dachów i poddaszy, ścian i podłóg oraz wielu innych powierzchni zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Pianka poliuretanowa zdaniem ekspertów charakteryzuje się wysoką izolacją od hałasów, wilgoci i utraty ciepła – znacznie lepszą od włókna celulozowego, polistyrenu, styropianu lub wełny mineralnej. Piankę PUR aplikuje się metodą natryskową tzw. pianowanie poddaszy, co w znaczący sposób przyśpiesza proces ocieplania np. stropu.
Dzięki temu, że pianka dokładnie przylega do powierzchni, na której została rozprowadzona, doskonale wygłusza pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska, ponieważ jest nietoksyczna. Ma świetne parametry wytrzymałości, więc jest trwała i odporna na trudne warunki. Po nałożeniu na powierzchnię zwiększa swoją objętość, wypełniając szczeliny, zakamarki, pęknięcia i niweluje mostki termiczne. Na piance PUR nie rozwijają się grzyby ani pleśń – zobacz ocieplenie poddasza pianka/pianką .
Decydując się na ocieplenie stropu pianką poliuretanową, należy odpowiednio przygotować powierzchnię aby docieplanie pianką PUR było skuteczne. Jednym z elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest wilgotność drewna – nie powinna przekraczać 60%. W zależności od rodzaju stosowanej piany, różna jest grubość aplikowanej warstwy – piana otwartokomórkowa ok. 18 cm, piana zamkniętokomórkowa ok. 10 cm.