Bóle nóg, obrzęki i nawracające skurcze w połączeniu z uczuciem ciężkości to dolegliwości, z którymi boryka się wiele osób. Niestety nie każdy myśli o sprawdzeniu, dlaczego tak się dzieje, a mogą to być pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej.
Leczenie zachowawcze czy profilaktyka jest niezwykle istotna w przypadku zapobiegania powstawaniu żylaków, ale nie zawsze okazuje się skuteczna. Wtedy często pada decyzja o operacyjnym usuwaniu żylaków nóg. Polega to na wycięciu lub podwiązaniu uszkodzonych naczyń. Stosuje się również środki obliterujące, których zadaniem jest wywołanie procesu zrastania. Jednak decyzja o sposobie leczenia zapada dopiero po wnikliwej konsultacji lekarza, ponieważ spośród kilku dostępnych opcji należy wybrać metodę najlepszą w danym przypadku.
Dostępne badania przedstawiają, że żylaki są problemem, dotykającym prawie połowy wszystkich ludzi. Do ich powstawania przyczynia się kilka aspektów, a są to przede wszystkim: przekroczenie 50 roku życia, płeć żeńska, siedzący lub stojący tryb pracy i życia z małą ilością ruchu, nadwaga oraz otyłość, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne do występowania żylaków. Zapraszamy do nas, centrum flebologii Warszawa – więcej informacji na stronie zylaki.pl
To dysfunkcja zastawek umiejscowionych w naczyniach jest kluczowym zaburzeniem, które prowadzi do występowania i rozwoju niewydolności żylnej. Zdarza się, że jest to problem wrodzony, ale znacznie częściej jest efektem ubocznym zakrzepicy lub zapalenia. Obieg krwi sprawia, że płynie ona powoli w kierunku serca, przeciwnie do działania siły grawitacji. W żyłach panuje niskie ciśnienie, a zastawki hamują cofanie się krwi. W przypadku ich uszkodzenia krew zaczyna płynąć w przeciwną stronę, podnosząc miejscami ciśnienie w żyłach. Właście w takiej sytuacji dochodzi do uszkodzenia naczyń – poszerzenia na skutek trwałego uszkodzenia, co określamy mianem żylaków.
Na przestrzeni lat zostało opracowanych wiele metod walki z niewydolnością żylną. Obecnie dzielimy je na nowoczesne (mniej inwazyjne) oraz tradycyjne (bardziej inwazyjne). Jednak przy zaawansowanym stadium choroby najczęściej wykonuje się operacyjne usuwanie żylaków nóg, po którym następuje terapia kompresyjna. Jej zadaniem jest powstrzymanie nawrotów choroby. Wśród pacjentów operacyjne usuwanie żylaków cieszy się dobrą opinią – twierdzą, że efekty są zadowalające, dokuczliwe bóle, skurcze czy uczucie ciężkości nóg ustąpiły, co ma bardzo pozytywny wpływ na ogólną jakość życia.