Rodzaje miejsc pochówku – grobowce, pieczary, nagrobki, kolumbaria. Co wybrać?

Śmierć bliskiej osoby wiąże się zarówno dla rodziny, jak i przyjaciół z niewyobrażalną pustką i cierpieniem, które odciska piętno w sferze psychicznej. Nic dziwnego, utrata na zawsze osoby, którą się kocha, jest wydarzeniem traumatycznym, z którym ciężko sobie samemu poradzić.

Niezwykle istotne w takiej sytuacji jest wsparcie drugiej osoby, która pomoże ukoić cierpienie, a także przygotować godny pochówek zmarłemu. Jedyne, co możemy zrobić dla tej ukochanej osoby to zapewnienie jej estetycznego i trwałego miejsca pochówku oraz uroczystości pogrzebowej. Bardzo często pojawia się pytanie w głowie – jakie miejsce pochówku będzie odpowiednie? Grobowiec, nagrobek, pieczara, a może kolumbaria? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i podpowiedzieć, w co warto zainwestować. Zapraszamy do lektury!

Pochówek zmarłych w różnych krajach na przestrzeni lat
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia tematu, warto dowiedzieć się, jak wyglądał pochówek zmarłych na przestrzeni wieków (okresów historycznych) i w różnych kulturach. Z pewnością przybierał on różne formy. Co oznacza nazwa pochówek? W przeciwieństwie do pogrzebu, który kojarzy się z obrzędami i obyczajami, określenie pochówek wiąże się z miejscem. Do najczęstszych sposobów grzebania zmarłych zaliczyć można pochówek w ziemi w trumnie, a także kremacja zwłok i resomacji. W Azji istnieją inne zwyczaje (dla wielu kontrowersyjne) opierające się na pogrzebie powietrznym (pozostawienie ciała zwierzętom na pożarcie przede wszystkim ptakom drapieżnym). W Indiach zaś powszechnym zjawiskiem, jeśli chodzi o pochówek zmarłych jest ciałopalenie, a wraz ze zmarłym palona jest część jego majątku. Przed naszą erą ludy Europy powszechnie przeprowadzały pochówek ciałopalny. Przestrzegano zasady, iż mężczyźni powinni być chowani z bronią, natomiast kobiety z ozdobami np. biżuterią. Natomiast Wikingowie palili ciała zmarłych w łodzi. Celtowie dokonywali kenotafii (pochówku symbolicznego) ludziom, którzy ponieśli śmierć w obcych rejonach. Słowianie zaś dokonywali pochówku spalonych prochów zmarłych w urnach w ziemi, która była usypana w kurhan. W Afryce kiedyś zjadano ciała osób zmarłych, natomiast w Chinach (około 1-2 tys. lat przed naszą erą) pozostawiano zwłoki zmarłych w jaskiniach albo w platformach skalnych. W Indiach natomiast, Persji, czy Iranie od XVI do XX wieku w poszczególnych religiach wystawiano zwłoki osób zmarłych w specjalnych wieżach milczenia. Uznawano je powszechne za nieczyste. Czasy nowożytne to czasy przemian obyczajów. Opierano się wówczas na pragnieniu zachowania szczątków zmarłych. Zaczęły pojawiać się grobowce, nagrobki, cmentarze, które gromadziły wiele grobów w jednym miejscu, a także kolumbaria. Aż od czasów starożytnego Egiptu dokonuje się mumifikacji ciał zmarłych, w celu zachowania ich wyglądu, odnalezienia ich kości i wykorzystania z nich relikwii. Pochówek wiąże się nieodłącznie z ceremonią pogrzebu, który w każdym kraju, społeczności i regionie może różnić się od siebie.

Grobowiec

Grobowiec jest to ogromny grób (wykopany w ziemi – grób ziemny, wykuty w skale grób skalny, w którym w trakcie pochówku składa się szczątki zmarłego, w religii katolickiej w obecności kapłana). Może stanowić kaplicę grobową, kompozycję rzeźbiarsko-architektoniczną umiejscowioną w nawach bocznych, podziemiach kościołów, a także nad podziemną mogiłą na cmentarzu. Niegdyś grobowce przybierały takie formy, jak: piramidy, tolos, hypogeum, czy też kubby. Aktualnie grobowce służą najczęściej jako miejsce pochówku dla rodzin (grobowce rodzinne) lub dla osób indywidualnych (grobowce pojedyncze). W polskiej chrześcijańskiej kulturze nad grobem wznosi się nagrobek, który jest pielęgnowany i uważany za świętość. Grobowce betonowe dzięki wykorzystaniu mocnych i wysokiej jakości materiałów są gwarancją trwałości i warto w nie zainwestować.

Nagrobek

Nagrobek stanowi trwałe oznaczenie miejsca, w którym pochowana została dana osoba, w formie estetycznej kompozycji architektonicznej. Nagrobki w kulturze chrześcijańskiej są wzbogacone krzyżem, który jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią i odkupienia, krótką inskrypcją w postaci modlitwy, sporadycznie cytatem lub zdjęciem zmarłego, a także informacjami na jego temat: imię i nazwisko, data urodzenia i data śmierci, wiek, okoliczności śmierci (jeśli śmierć była wynikiem nieszczęśliwego wypadku (więcej o śmierci) ). Poza funkcją informacyjną i symboliczną, nagrobki mają za zadanie trwale upamiętnić osobie pochowaną i zapewnić jej należytą godność i szacunek. Aktualnie część naukowców uważa, że nagrobki pełnią również funkcję terapeutyczną – umożliwiają współdzielenie prywatnego bólu i cierpienia z innymi osobami. Stanowią również pewnego rodzaju protest przeciwko przemijaniu. Nagrobek to najpopularniejszy rodzaj miejsca pochówku, po który sięgają ludzie w celu upamiętnienie bliskiej osoby zmarłej.

Kolumbaria

Kolumbaria to budowla, składająca się nawet z kilkuset komór, która znajduje się w pobliżu cmentarzy. Umieszcza się w niej urny z prochami osób zmarłych. Tradycja kolumbarium wiąże się z czasami rzymskimi i wczesnochrześcijańskich, wówczas pełniły one funkcję zbiorowego grobowca- budowli z niszami, gdzie umieszczano urny z prochami. Pochówek w urnach do niedawna w Polsce budził wiele kontrowersji, aktualnie staje się coraz bardziej popularny i decyduje się na niego coraz więcej ludzi, szczególnie w większych miastach. Ta forma pochówku wiąże się z kwestiami ekologicznymi i ekonomicznymi. Pozwala zminimalizować koszty związane z pogrzebem, teren, a także jest pewnego rodzaju ochroną przed roznoszeniem się bakterii i zarazków.

Grobowce, nagrobki, kolumbaria od Kolumbaria.eu

  • grobowce Lublin – Grobowce betonowe dzięki wykorzystaniu mocnych i wysokiej jakości materiałów są gwarancją trwałości i warto w nie zainwestować.
  • kolumbarium Lublin – Pozwala zminimalizować koszty związane z pogrzebem, teren, a także jest pewnego rodzaju ochroną przed roznoszeniem się bakterii i zarazków.


Firma Kolumbaria specjalizuje się w projektowaniu, produkowaniu i montażu kreatywnych, tradycyjnych, nowoczesnych i niezwykle trwałych grobowców, nagrobków i kolumbariów. Szeroka oferta miejsc pochówku – rodzajów, rozmiarów, wzorów, materiałów spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Firma wykorzystuje zaawansowany i nowoczesny park maszynowy, wykwalifikowaną kadrę, co pozwala tworzyć miejsca pochówku najwyższej jakości.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty firmy Kolumbaria? Sprawdź ich ofertę: https://www.kolumbaria.eu/